Nemajú naše deti kde športovať, lebo ...multifunkčné ihriská

Autor: Roland Schaller | 13.12.2015 o 17:40 | Karma článku: 7,77 | Prečítané:  1329x

Multifunkčné ihriská s umelou trávou – zlá voľba... Ušľachtilé, či dobré úmysly sa môžu zvrtnúť vo svoj opak, a to je aj prípad multifunkčných ihrísk...

Nie, nechcem poukazovať na verejné obstarávania, či finálnu cenu pri stavbe multifunkčných ihrísk. Ale ukázať, ako nás multifunkčné ihriská pripravujú o možnosť športovať.

Aj v našom meste sa pred pár rokmi s  veľkou slávou otvárali  multifunkčné ihriská s umelou trávou. Po krátkom čase sme však zistili, že ihriská bez správcu a údržby chátrajú. Okrem potrhaných ochranných sietí , bijú do očí zničené mantinely a a najmä roztrhaný  trávnik. Sú to pusté miesta, kde sa už športovať nedá.

Je až neuveriteľné, aká komplikovaná, a tým pádom aj finančne náročná je údržba. Posúďte sami.

Umelý trávnik vyžaduje  pravidelné týždenné zametanie, alebo ťahanie  pomocou trojuholníkovej alebo obdĺžnikovej kefy . V maximálnej možnej miere musia byť odstraňované  z piesku hrudky, ktoré sa koncentrujú počas zrážok z obrusovania umelej trávy.  ...a mohol by som pokračovať, ako je potrebné udržiavať okolie ihriska, odstraňovať vegetáciu na ihrisku,  odstraňovať sneh, pravidelne čistiť šachty a drenážne rúry, atď.

 

Zásadnou informáciou je však to, že životnosť umelej trávy je podľa podmienok cca. 10 rokov. Nehovoriac o zárukách, ktoré sú zväčša päť rokov na umelý trávnik  a na zlepy sa vzťahuje iba dvojročná záruka.

Od mala som hrával futbal aj na asfaltových  a betónových plochách. Som presvedčený, že takéto plochy sú aj v dnešnej dobe miestom, kde sa môže športovať.  Nechcem, aby to pôsobilo spiatočnícky a uvedomujem si zdravotné riziká. Napriek tomu si myslím, že potrebujeme budovať viac a viac miest na športovanie a nielen slávnostne odovzdať  športovisko a po pár rokoch sa dívať na smutné, prázdne miesto, ktoré navyše hrozí nebezpečenstvom úrazu. Na sídliská patria  takéto plochy, ktoré  nevyžadujú v zásade  žiadnu údržbu a ich životnosť  je oproti umelej tráve niekoľkonásobná.  Nestavajme ihriská, ktoré potrebujú personál a veľké  peniaze na údržbu, keď nato nemáme.

Postavme  multifunkčné ihriská, ktoré niečo vydržia. Aby aj naše deti raz mohli ukázať, ako ja nedávno môjmu synovi : „ Tu som ešte ja kedysi hrával futbal...“

V tejto krajine sa môžeme mať lepšie...

 

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Jeden za všetkých, všetci za jedného. Čo má Kaliňák s tromi mušketiermi

Dom, v ktorom býva minister vnútra Robert Kaliňák, je pomenovaný podľa Aramisa z Troch mušketierov. Susedmi sú Athos a Porthos.


Už ste čítali?