Nemajú naše deti kde športovať, lebo ...multifunkčné ihriská

Autor: Roland Schaller | 13.12.2015 o 17:40 | Karma článku: 7,77 | Prečítané:  1334x

Multifunkčné ihriská s umelou trávou – zlá voľba... Ušľachtilé, či dobré úmysly sa môžu zvrtnúť vo svoj opak, a to je aj prípad multifunkčných ihrísk...

Nie, nechcem poukazovať na verejné obstarávania, či finálnu cenu pri stavbe multifunkčných ihrísk. Ale ukázať, ako nás multifunkčné ihriská pripravujú o možnosť športovať.

Aj v našom meste sa pred pár rokmi s  veľkou slávou otvárali  multifunkčné ihriská s umelou trávou. Po krátkom čase sme však zistili, že ihriská bez správcu a údržby chátrajú. Okrem potrhaných ochranných sietí , bijú do očí zničené mantinely a a najmä roztrhaný  trávnik. Sú to pusté miesta, kde sa už športovať nedá.

Je až neuveriteľné, aká komplikovaná, a tým pádom aj finančne náročná je údržba. Posúďte sami.

Umelý trávnik vyžaduje  pravidelné týždenné zametanie, alebo ťahanie  pomocou trojuholníkovej alebo obdĺžnikovej kefy . V maximálnej možnej miere musia byť odstraňované  z piesku hrudky, ktoré sa koncentrujú počas zrážok z obrusovania umelej trávy.  ...a mohol by som pokračovať, ako je potrebné udržiavať okolie ihriska, odstraňovať vegetáciu na ihrisku,  odstraňovať sneh, pravidelne čistiť šachty a drenážne rúry, atď.

 

Zásadnou informáciou je však to, že životnosť umelej trávy je podľa podmienok cca. 10 rokov. Nehovoriac o zárukách, ktoré sú zväčša päť rokov na umelý trávnik  a na zlepy sa vzťahuje iba dvojročná záruka.

Od mala som hrával futbal aj na asfaltových  a betónových plochách. Som presvedčený, že takéto plochy sú aj v dnešnej dobe miestom, kde sa môže športovať.  Nechcem, aby to pôsobilo spiatočnícky a uvedomujem si zdravotné riziká. Napriek tomu si myslím, že potrebujeme budovať viac a viac miest na športovanie a nielen slávnostne odovzdať  športovisko a po pár rokoch sa dívať na smutné, prázdne miesto, ktoré navyše hrozí nebezpečenstvom úrazu. Na sídliská patria  takéto plochy, ktoré  nevyžadujú v zásade  žiadnu údržbu a ich životnosť  je oproti umelej tráve niekoľkonásobná.  Nestavajme ihriská, ktoré potrebujú personál a veľké  peniaze na údržbu, keď nato nemáme.

Postavme  multifunkčné ihriská, ktoré niečo vydržia. Aby aj naše deti raz mohli ukázať, ako ja nedávno môjmu synovi : „ Tu som ešte ja kedysi hrával futbal...“

V tejto krajine sa môžeme mať lepšie...

 

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PLUS

Ako sa Slovák z Terchovej stal veľkým reformátorom u Márie Terézie

Adam František Kollár, vedec a knihovník bol jedným z popredných osvietenských reformátorov.

PLUS

V kráľovstve polievok sa držková nevarí

Do niekoľkých hrncov naložili Bratislavčania svojho tvorivého ducha.

KULTÚRA

Matka naháňa únoscov svojho syna. Môže byť taký film komický?

Film Únos je prázdinovou zábavou.


Už ste čítali?