Chceš ísť pracovať do zahraničia – obetuješ rodinu?

Autor: Roland Schaller | 17.12.2015 o 7:48 | Karma článku: 11,44 | Prečítané:  6768x

Komentujem príbeh niektorých rodín po tom, čo jeden z manželov odíde pracovať do zahraničia. Odchádza, lebo si nevie na Slovensku nájsť vhodné zamestnanie. Obetuje však svoju prítomnosť doma v nádeji, že bude lepšie...

Pracujem  v najväčšej vzdelávaco-prekladateľskej  firme na Slovenku, ktorá  prekladá dokumenty do cudzích jazykov vo forme  úradných (súdnych) prekladov. Stretávam sa s ľuďmi, ktorí sa rozhodli vycestovať za prácou do zahraničia a stávam sa tak  divákom ich osudov.

Toto je príbeh, ktorý sa bohužiaľ často opakuje...

Ľudia, ktorí odchádzajú do zahraničia nás prvýkrát navštívia v súvislosti  s prekladom výučného listu, diplomu alebo  iného  dokladu o vzdelaní. V ich očiach vidím možno trochu neistoty, ale veľa očakávaní. Myslím si, že uvažujú hlavne nad tým, ako sa im a ich rodinám zlepší život po tom, čo začnú zarábať peniaze v zahraničí.

Po krátkej dobe  sa mnohí z nich zastavia preložiť dokumenty k nárokom súvisiacim s rodinnými dávkami. (rodné listy, doklady o štúdiu detí, atď.)

Po pár mesiacoch prídu, aby sme im preložili doklady potrebné na úver v banke. Kupujú si auto, byt, berú si pôžičku na prerábanie, atď. Začína sa plniť ich predstava lepšieho žitia.

 

...a po pár rokoch  mi donesú  na preklad rozsudok okresného súdu o rozvode manželstva!

 

Nechcem generalizovať, ani robiť univerzálne závery.  Odhliadnuc od iných okolností je rozdelenie rodiny (z akéhokoľvek dôvodu) podstatným zásahom do vzťahov. Slovensko vyháňa svojich ľudí, nedá im adekvátnu prácu, ktorá by zabezpečila  spokojný život doma s rodinou.

Daňou za ich rozhodnutie, akokoľvek sa postarať o svojich blízkych, je mnohokrát paradoxne rozpad rodiny. Aj takto sa  žiaľ  niekedy končí  cesta Slovákov za šťastím.

Myslím, že v tejto krajine sa môžeme mať lepšie...

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PLUS

Ako sa Slovák z Terchovej stal veľkým reformátorom u Márie Terézie

Adam František Kollár, vedec a knihovník bol jedným z popredných osvietenských reformátorov.

PLUS

V kráľovstve polievok sa držková nevarí

Do niekoľkých hrncov naložili Bratislavčania svojho tvorivého ducha.

KULTÚRA

Matka naháňa únoscov svojho syna. Môže byť taký film komický?

Film Únos je prázdinovou zábavou.


Už ste čítali?