Ďakujem za všetko, na Slovensko sa už pracovať nevrátim. Vaša zdravotná sestra.

Autor: Roland Schaller | 27.12.2015 o 19:50 | Karma článku: 13,12 | Prečítané:  4182x

Nízke príjmy sestier, nevhodné pracovné podmienky, neefektívnosť  a plytvanie financiami. Aj to je slovenské verejné zdravotníctvo v porovnaní s krajinami západnej Európy.

Cesta za prácou v zahraničí je pre naše zdravotné sestry veľakrát cestou tŕnistou. Ak ju však raz prekonajú, môžeme si byť takmer istí, že na Slovensko sa už  pracovať nevrátia.

Nestačí mať  odborné vedomosti a zručnosti, zahraničný zamestnávateľ požaduje  jazykový certifikát. V Nemecku musia mať  zdravotné sestry   úspešne absolvovanú jazykovú skúšku na úrovni B2 a získať  Goethe-Zertifikat B2. Bez znalosti  jazyka ich nezamestnajú ako zdravotné sestry.

To je aj dôvod, prečo  slovenské zdravotné sestry zo začiatku často pracujú ako opatrovateľky. Opatrovanie berú ako prvý krok pri odchode za lepšími podmienkami a možnosť, ako sa zdokonaliť  na požadovanú úroveň jazykových znalostí.

Nedávno nás vo firme navštívila  zdravotná sestra, ktorú poznám už viac rokov. Prišla k nám úradne preložiť výpis z registra trestov, keď menila agentúru, ktorá jej sprostredkúvala prácu. Za ten čas prežila toho v zahraničí veľa. Raz to bola zmena rodiny, keď pán, o ktorého sa starala zomrel. Nasledujúca rodina sa vysmievala z jej lámanej nemčiny. Z ďalšej práce  musela doslova ujsť, pretože ju mali za otroka. Nemala ani stoličku a keď si chcela oddýchnuť, musela si sadnúť na zem. Počas období, keď mala voľno  a bola na Slovensku chodila k nám na individuálne lekcie nemčiny. Až po rokoch a po absolvovaní doplnkového štúdia v Nemecku konečne začala pracovať v nemocnici ako zdravotná sestra.

Táto zdravotná sestra sa k nám už pracovať nevráti. A nie je jediná.

O nemeckých dôchodcov a pacientov je už postarané...

Slovákov charakterizuje mierna povaha z hľadiska  sociálnej výdrže. Prejavy nespokojnosti s odmeňovaním a podmienkami práce pri podávaní výpovedí zdravotných sestier sú dôkazom, že aj schopnosť ľudí žiť z nízkych príjmov má svoje limity. Myslím si, že zdravotné sestry si zaslúžia podporu nás všetkých pri presadzovaní ich požiadaviek.

Aj na Slovensku sa môžeme mať lepšie...

 

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PLUS

Ako sa Slovák z Terchovej stal veľkým reformátorom u Márie Terézie

Adam František Kollár, vedec a knihovník bol jedným z popredných osvietenských reformátorov.

PLUS

V kráľovstve polievok sa držková nevarí

Do niekoľkých hrncov naložili Bratislavčania svojho tvorivého ducha.

KULTÚRA

Matka naháňa únoscov svojho syna. Môže byť taký film komický?

Film Únos je prázdinovou zábavou.


Už ste čítali?